V torek, 7. maja 2024, smo se učenci 7. razredov podali na izlet proti Notranjski. Pot nas je vodila do Unca, kjer smo zapustili avtocesto in počakali našega vodiča. Ta nas je skozi celoten dan spremljal in nam povedal veliko legend, krajših pripovedk in drugih zanimivosti.

Naša prva destinacija je bila Rakov Škocjan, to je kraška dolina, po kateri teče reka Rak. Ta dolina pa je še posebej znana zaradi dveh naravnih mostov – velikega in malega. Vodič nam je predstavil njun nastanek. Skozi veliki naravni most pa smo se podali kar peš.

Druga točka naše ekskurzije je bila majhna vaška cerkvica, poimenovana po svetniku Volbenku. Ta se je nahajala v vasici Zelše. Cerkev je znana predvsem zaradi svoje akustike, prav tako pa sta dih jemajoči notranjost ter sama oblika stavbe. Da bi preizkusili akustiko, se je nekaj deklet opogumilo in zapelo šolsko himno, ki je prav lepo odzvanjala po prostoru.

Pot smo nadaljevali do gradu Snežnik, ki je eden izmed lepših gradov v Sloveniji. Njegova notranjost je preurejena v manjši muzej, ki smo si ga skupaj z vodičko tudi ogledali. Ta nam je podrobneje predstavila grajske sobane in pokazala dragocene predmete, ki jih hranijo v gradu. Močno me je presenetil podatek, da so nekateri predmeti, shranjeni v gradu, stari že več kot 300 let.

Najboljše pa so naši organizatorji pustili za konec, ko smo prispeli do vasi Dolenje Jezero, kjer se je nahajal majhen muzej.  V njem so nam predstavili, kako priteka in odteka voda presihajočega Cerkniškega jezera  in nam povedali tudi nekaj legend. Pred odhodom smo si ogledali tudi kratek film o tamkajšnjem življenju ljudi in pestrem ekosistemu ob in v jezeru. Naš obisk Cerkniškega jezera smo zaključili s krajšim sprehodom.

Ekskurzija je bila zelo zanimiva, saj smo si ogledali veliko naravnih znamenitosti Slovenije in veliko izvedeli o življenju ljudi v daljni preteklosti.

Medijski krožek:

Ula Muhič, 7. a