Vsako leto, ko se približuje konec šolskega  leta in nas do počitnic loči le še kakšna ocena, se z razredom odpravimo na zaključno ekskurzijo.

In tako smo se tudi letos, 4.  maja, odpravili na potep po slovenski obali, da bi se naužili svežega morskega zraka in spoznali, kaj  vse nam ponujajo naša mala, ampak še kako zanimiva obmorska mesta.

Budilke so nas prebudile še pred jutranjo zarjo, saj smo se iz Šmihela z avtobusom odpeljali pred 7. uro. Sprva smo veselo klepetali, dokler učiteljica Dragica Poljanec ni začela s predstavitvijo načrta dejavnosti in razlago geografskih in zgodovinskih znamenitosti.

Na morju nas je že veselo pričakalo sonce in naša prva postojanka v Ankaranu je bila namenjena malici na morski obali, ki je še posebej teknila ob pogledu na spokojno morje.

Nato je sledil ogled pokopališča školjk in delo v skupinah. Učiteljica Merilin Šut nam je razdelila učne liste z nalogo, da poiščemo čim več različnih školjk. Tako smo lahko obogatili svoje znanje o morskem ekosistemu.

Poslovili smo se od Ankarana in se odpeljali v Piran. Ustavili smo se na klifu s pogledom na prostrano morje in si ogledovali ozke uličice in cerkev sv. Jurija. Počasi smo se sprehodili do piranskega Akvarija in občudovali morske živali in skrivnostnih bitij morskih globin. Po ogledu so nam učiteljice dovolile prosti čas, ki smo ga izkoristili za kepico sladoleda in sproščen sprehod po Tartinijevem trgu, poimenovanem po znamenitem skladatelju.

V Piranu je že močno pripekalo sonce, zato smo se razveselili sprehoda po sečoveljskih solinah, kjer je vročino milil prijeten veter v laseh. Preden smo se odpravili na sprehod med solnimi bazenčki, smo pojedli preostanek malice.  Med sprehodom nam je prijazna vodička razlagala postopek pridobivanja soli in delo solinarjev. Prepričali smo se lahko, da je to delo vse prej kot lahko. Ogledali smo si  tudi kratek film in se sprehodili po manjšem muzeju, kjer so bile razstavljene makete ter pripomočki za izdelavo soli. Povzpeli smo se na razgledno streho, občudovali prostranost solin in ob vrnitvi smo v trgovinici lahko poskusili čokolado s solnim cvetom.

Pred vrnitvijo domov smo se ustavili še na vrtu kaktusov, kjer nam je prijazna gospa razložila njihove značilnosti, primerno oskrbo in življenjski prostor. Njena bogata zbirka vključuje tudi kaktuse za prodajo, tako smo jih lahko tudi kupili.

V popoldanskim urah smo se odpravili proti domu in se polni novega znanja, lepih spominov ter dragocenih trenutkov ob 18. uri vrnili domov.

Poročilo zapisala:

Maša Gregorčič, 8. b