V ponedeljek, 23. 2. 2025, smo se osmošolci odpravili na ekskurzijo Po poti kulturne dediščine. Naše popotovanje smo pričeli že zgodaj zjutraj. Ob 7. uri smo bili že vsi zbrani pred šolo in radovedno čakali na navodila učiteljev. Preden smo se odpravili do postaje, kjer nas je čakal avtobus, smo dobili malico in jo skrbno shranili v nahrbtnike.
Naša prva postojanka je bila slovita Vrba na Gorenjskem, tj. vas, v kateri je bil rojen naš največji pesnik France Prešeren.
Na žalost si notranjosti hiše zaradi prenove nismo mogli ogledati, smo pa se ustavili pred njegovim spomenikom, kjer nam je vodička povedala še nekaj novih informacij o Prešernu in nam dala izziv, da vsak od nas sestavi izvirno rimo, s katero bo nadaljeval eno od Prešernovih pesmi. Spomnili smo se na ep Krst pri Savici, ki ga je Prešeren posvetil svojemu najboljšemu prijatelju Matiji Čopu, ki je bil jezikoslovec, profesor in bibliotekar. Obvladal je kar 19 jezikov, a je tragično utonil v Savi.
Pot nas je vodila tudi do hiše duhovnika in pisatelja Janeza Jalna, ki je živel v 19. stoletju. Pred odhodom smo se razdelili v 2 skupini – ena si je najprej ogledala notranjost Jalnove hiše, kjer nam je prijazen nasmejan gospod predstavil njegovo hišo in opisal pisateljeve prigode in zanimivosti. Druga skupina pa si je medtem ogledala bivališče Frana Saleškega Finžgarja v vasi Doslovče, kjer smo izvedeli, da je bil književnik znan po lepem odnosu s svojim očetom, ki ga je neprecenljivo spoštoval. Nato sta se skupini zamenjali.
Ponovno smo se vsi zbrali pred odhodom v Breznico, kjer smo si ogledali dekonstrukcijo panja velikega in priznanega čebelarja Antona Janše in njegovih čudovito poslikanih panjskih končnic. Na tej točki so se naši ogledi zaključili, zato smo se odpravili do avtobusa, ta pa nas je varno pripeljal do postaje, od koder smo se peš odpravili proti šoli, kjer so nas neučakano čakali starši.
Ta ekskurzija je bila zelo poučna in zanimiva, spoznali smo nekaj pomembnih osebnosti, ki so krojile našo zgodovino in imajo še danes zelo velik vpliv na našo prihodnost.
Medijski center:
Nika Petrina, 8. b