V petek, 30. 9. 2022, smo se odpravili v Belo krajino. V Semič smo pripeljali sončno vreme, ki nas je zatem spremljalo cel dan. Že takoj so nam izrazili toplo dobrodošlico z okusno pogačo, rogljički, žepki, piškoti, lešniki in suhim sadjem. S polnimi trebuhi smo se odpravili v dvorano kulturnega doma, kjer smo si ogledali prireditev. Nacionalni koordinator Unesca nam je v nagovoru povedal, da je zelo vesel, ker smo se zbrali v Semiču (bilo nas je okoli 400 iz več kot 100 šol) in hkrati hvaležen, da sodelujemo v tem projektu. Predstavili so se tudi učenci OŠ Belokranjskega odreda Semič z različnimi belokranjskimi točkami. Slišali smo igranje tamburice, deklice so nam predstavile stare igre, zapel nam je pevski zborček in zaigral kvintet citer. Za tem smo se odpravili na malico, sendviče in sadje. Vsi smo bili polni še od prej, zato smo si hrano shranili v nahrbtnik za kasneje. Ves čas pa so nas usmerjali učenci OŠ Semič. Okrog so hodili s tablami z imeni delavnic. Tako sva se s sošolko Emo odpravili do napisa kočevarski plesi in noša. Pri tabli nas je že čakala deklica oblečena v kočevarsko nošo. Ko smo našli prosto mizo, smo se tam postavili v krog in gospa nam je opisala kočevarsko nošo. Ta pravzaprav izvira iz Nemčije. Zanjo so značilne srajce, ki so bile rebrasto zlikane, deklice so imele turkizne brezrokavnike s čipkami in posebnim vzorcem, ki ga moški niso imeli. Ženske so imele tudi ogromno mašno, ki je bila različnih barv, moški pa velik pas. Po predstavitvi smo se učili plesati. Plesi niso bili zahtevni, enega smo znali že iz šole. Problem je bil le glasba, ki je bila zelo tiha. Nato smo se odpravili na prostor pred kulturnim domom, kjer so nam udeleženci folklorne in glasbene delavnice prikazali, kaj so se naučili. Ker nam je županja občine Semič v uvodnem govoru povedala, da imajo v Semiču najboljši sladoled, smo to morali poskusiti sami. Učiteljica naju je peljala na sladoled. Sicer je bil recimo dober, ampak imamo v Novem mestu boljšega. Prišel je naš avtobus in morali smo domov. Dan je bil lep in zabaven, lahko bi ga še kdaj ponovili. Z Emo sva uživali.

Manca Meštrič.